Competitors

Class Club Class

# CN Name Nation Aeroclub Glider type Class Registration
accepted
Entry fee
paid
1 CP Viktor Becan SLO ALC Lesce ASW20 Club Class
2 AG Nicolas Bernhard FRA AAPCA Fayence LS7 NEO Club Class
3 Sondre Bjørø NOR Os Aeroklubb ASW20 Club Class
4 LAB Lapo Alessandro Busi ITA Aeroclub Volovelistico Alpino ASW 20 Club Class
5 HG Hugo CORBILLE FRA ATVV Graulhet LS7 néo Club Class
6 LK Roelof Corporaal NED Gelderse Zweefvliegclub LS7neo Club Class
7 KW Felipe Cvitanich DEN Polyteknisk Flyvegruppe ASW20 Club Class
8 IX Giacomo Dall'Olio ITA AeC Lega Piloti Discus b Club Class
9 311 David Darnady SVK SGC Martin ASW-20 Club Class
10 MX Marcus Dawert GER AC Koblenz DG300 WL Club Class
11 LE Uffe Edslev DEN Aarhus Svæveflyveklub LS4-a Club Class
12 364 James Ewence GBR Bristol and Gloucestershire Gliding Club Discus Club Class
13 FLS Jacek Flis POL Ziemi Zamojskiej LS3 Club Class
14 Frane Franić HRV Aeroklub Vitar (Split-Croatia) Centrair 101B, Pegase Club Class
15 212 Toby Freeland GBR Lasham ASW20L Club Class
16 MN Simon Gantner CHE SG Winterthur LS4-a Club Class
17 AD György Gulyás HUN MALÉV ASW-20 Club Class
18 YYY Ringaudas Kikalas LTU Kartenos sklandymo klubas ASW 20L Club Class
19 IKW Jozef Kožár SVK Aeroklub Martin ASW-20 Club Class
20 LL Michal Lešinger CZE Moravská Třebová (Morava) ASW20 Club Class
21 Andrii Lohvynchuk UKR Gliding Club Buzova Club Class
22 FY Alexandre Melot BEL Aéroclub universitaire de Louvain ASW20B Club Class
23 UWE Uwe Melzer GER SFG Giulini Ludwigshafen e.V. LS-4 Club Class
24 UF Christer Ervik Mjøs NOR Os Aeroklubb ASW20 Club Class
25 CRN Yves Müller SUI ASG Zweisimmen Asw 24 wl Club Class
26 CP Dylan Osolian SWE Herrljunga Flygklubb LS3a Club Class
27 44 Jaume Prats ESP La Cerdanya Asw24 wl Club Class
28 TI Samuel Richardsson SWE Herrljunga FK Mosquito Club Class
29 5 Gvidas Sabeckis LTU Prienų aeroklubas Asw 20 Club Class
30 JO Diana Schuit LUX Outback Soaring LS1f Club Class
31 Y2 Alin Simion ROM Romanian Airclub Ls-4a Neo Club Class
32 CX Tomáš Suchánek CZE GAC ASW 20 Club Class
33 XW Ferenc TAMÁS HUN DAC1930 , Szeged LS3 Club Class
34 A3 Jaroslav Tomaňa CZE Zbraslavice (Čechy 1) ASW-20 Club Class
35 KT Kim Toppari FIN Hyvinkään Ilmailukerho LS-7 neo Club Class
36 24 Jelle Vandebeeck BEL Brasschaatse Zweefvliegclub AWS-24 WL Club Class
37 8M Pop Victor-Alex ROM Romanian Airclub LS4 Club Class
38 RY Roman Yermakov UKR Gliding Club Buzova SZD-48-3 Jantar Std. 3 Club Class
39 GE Mikko Ylihärsilä FIN Kuopion Ilmailuyhdistys Ls-7 Club Class
40 HR3 Dani Zaninovic HRV Aeroklub Split ASW 24 WL Club Class
41 PP Mikołaj Zdun POL Aeroklub Leszno LS-3 Club Class

Class Standard Class

# CN Name Nation Aeroclub Glider type Class Registration
accepted
Entry fee
paid
1 I Łukasz Błaszczyk POL Ostrów Discus 2a Standard Class
2 SB Simon Briel GER DAeC Discus 2a Standard Class
3 JB Miloslav Cink CZE Plzen - Letkov LS8-b Standard Class
4 D Maroš Divok SVK Spišská Nová Ves LS8 Standard Class
5 AA Erik Dossing Jensen DEN SG-70 Discus 2t Standard Class
6 JPA Julien Duboc FRA TGV Condom Discus 2a Standard Class
7 EC Lasse Edslev DEN Aarhus Svæveflyveklub LS8 neo Standard Class
8 L4 Paul Fritche GBR Lasham LS8 Standard Class
9 TS Davide Giovanelli CHE Swiss Discus 2b Standard Class
10 E5 Frank Hiemstra NED Gelderse Zweefvliegclub/KNVvL LS8 Standard Class
11 95 Henry Inigo-Jones GBR Lasham Gliding Society LS8 Standard Class
12 GX Carlos iucci ARG Asociacion Aeronautica Azul Discus 2a Standard Class
13 LT Kell Jef BEL KonAck Ls8 Standard Class
14 YU Jennen Jeroen BEL KonAck Discus 2T Standard Class
15 JS Antti Koskiniemi FIN Nuorisoilmailijat Discus 2b Standard Class
16 Y Maciej Kowalski POL Kielce Discus 2a Standard Class
17 AU Lukáš Kříž CZE Křižanov LS8 Standard Class
18 GM Grozdan Meglaj HRV Aeroklub Krila Koprivnice DG-300 Standard Class
19 B9 LORENZO MONTI ITA LAK 19 Standard Class
20 TA Jan-Ola Nord SWE Lidköping Discus2T Standard Class
21 FX Jan Pavlík CZE Křižanov (Morava) LS8 Standard Class
22 LK Sami Rissanen FIN RAC LS8T Standard Class
23 YB Norbert Scarlat ROM Romanian Airclub Discus 2a Standard Class
24 DI Edmund Schuller SVK SGC Martin Discus 2b Standard Class
25 1 Elias Severholt SWE Eskilstuna Flygklubb LS-8 Standard Class
26 RA Robin Sittmann GER LSV Homberg Ohm Discus 2a Standard Class
27 VNE Robin Smit NED GLC Illustrious LS8 Neo Standard Class
28 H8 Andrius Tamulenas LTU Vilnius aeroclub LS8 Standard Class
29 ALB Geza Toth HUN Opitz Nandor Discus 2a Standard Class
30 YA Ionut Tudor ROM Romanian Airclub Discus 2a Standard Class
31 ET Aude Untersee FRA Planeurs d'Ille-et-Vilaine Discus2a Standard Class
32 LR Luca Urbani ITA Aeroclub Volovelistico Gallicano Discus 2a Standard Class
33 MG Joris Vainius LTU Vilniaus Aeroklubas LS8 Standard Class
34 HUN Szabolcs Veigli HUN Malev Aeroclub Discus 2a Standard Class

Class 15M Class

# CN Name Nation Aeroclub Glider type Class Registration
accepted
Entry fee
paid
1 ES Paul Bernhard AUT Steirische Flugsportunion ASW27B 15M Class
2 12 Filip Bojanowski DEN DSVU AS33 15M Class
3 LEO Riccardo Brigliadori ITA JS3 J 15M Class
4 VZ Peter Cutting SWE Malmö Segelflygklubb JS3 RES 15M Class
5 Elek Czigler HUN Albatrosz Vitorlázórepülő Egyesület Nyíregyháza Ventus2a 15M Class
6 M7 Gintaras Drevinskas LTU Biržai ASG29 15M Class
7 IR Kévin FAUR FRA Aéroclub de l'Ariège Ventus-2a 15M Class
8 3 Vladimir Foltin SVK Nitra JS-3 15M Class
9 LD Lorenzo Fornari ITA AECI ventus 2ax 15M Class
10 VG Eric GARNIER FRA CVVE Bailleau ASG29-Es 15M Class
11 RP Łukasz Grabowski POL Diana 2 15M Class
12 EY Stephan Grunder NED Twentsche Zweefvlieg Club Ventus-2ax 15M Class
13 MK Mark Kaeppeli SUI SG Lenzburg JS3 RES 15M Class
14 LX Thomas Leduc BEL Aéroclub royal des Ardennes Ventus 2cxa 15M Class
15 XM Pavel Loužecký CZE Přibyslav (Čechy 2) JS3 15M Class
16 UJ Takeshi Maruyama JPN Japan Soaring Club JS3-15m 15M Class
17 Owen McCormack GBR Lasham Ventus 2a 15M Class
18 85 Neil McLaughlin GBR Lasham Ventus 2ax 15M Class
19 VV Henrique Navarro BRA Aeroclube de Bebedouro Ventus 2ax 15M Class
20 VV Henrique Navarro BRA Aeroclube de Bebedouro Ventus 2ax 15M Class
21 AX Karel Novák CZE Mladá Boleslav Ventus 2a 15M Class
22 RX Rasmus Ørskov DEN SG-70 JS3 RES 15M Class
23 BB Marius Pluščauskas LTU Vilniaus aeroklubas Diana 2 15M Class
24 Marc Schick GER FSV Neustadt/Weinstrasse Ventus 2b 15M Class
25 MM George Schuit LUX Outback Soaring JS3 Jet 15M Class
26 FS Daan Spruyt BEL Vlaams Zweefvliegclub Phoenix Ventus 2ax 15M Class
27 3F Tapio Tourula FIN Finnish Aeroclub Ventus-3F 15M Class
28 V8 Tamás Vámosi HUN Opitz Nándor Rk. Ventus 2a 15M Class
29 29 Sikko Vermeer NED ACvZ ASG29Es 15M Class
30 Uwe Wahlig GER Deutscher Aero Club e.V. 15M Class
31 PL Paweł Wojciechowski POL Leszno ASG-29 15M Class
∑ 106 ✈